Konto Idealne Idea Bank czy Nest Bank? Nasza opinia

Słowo “idealne” bynajmniej nie jest przymiotnikiem określającym rachunek bankowy, bo idealnych kont nie ma. Jednak trzeba przyznać, że w naszym odczuciu po przeanalizowaniu opłat i warunków oraz możliwości tego rachunku. Konto Idealne to nazwa rachunku osobistego w Idea Banku, który promowany jest jako darmowe konto bez warunków.

W zasadzie przez wiele lat brakowało na naszym rynku prostych darmowych kont bez opłat i warunków. O ile kiedyś była to norma, to z czasem całkowicie znikły. Owszem było wiele darmowych kont jednak zwolnienie z prowizji zawsze było uwarunkowane jakimiś wymogami wobec klienta. Najczęściej były to miesięczne transakcje bezgotówkowe kartą zwalniające z opłaty za kartę oraz wymogi dotyczące miesięcznych wpływów na konto. Z resztą do dzisiaj większość banków je stosuje.

Powrót do trendu oferowania darmowego konta bez warunków rozpoczął dzisiaj już nieistniejący Bank Smart, który obecnie zastąpiony został przez Nest Bank. Zdobył on w ten sposób sporą popularność i dzisiaj coraz więcej banków zaczyna oferować takie konta. Kolejnym darmowym kontem bez warunków było konto Idealne w Idea Banku, bowiem jakiś czas temu Bank Idea całkowicie zrezygnował z opłaty za kartę, która wcześniej uzależniona była od wykonywania miesięcznie transakcji bezgotówkowych na kwotę min 400 zł. Obecnie nie ma już tego warunku i konto Idealne stało się bezwarunkowo darmowym rachunkiem tak jak Nest Konto osobiste w Banku Nest.

Sprawdźmy zatem, które jest lepsze?

Obydwa rachunki nie mają opłat za prowadzenie, kartę, przelewy internetowe Elixir w tym także do ZUS i US. Wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju są również bez opłat i darmowe wpłatomaty sieci Euronet. To najistotniejsze kwestie, które są wspólne dla kont osobistych w obu bankach.

Teraz przyjrzyjmy się różnicą – o ile zlecenie stałe jest w pełni darmowe w obu bankach, to polecenie Zapłaty w Nest Banku ma już jedną opłatę w Tabeli Opłat i Prowizji. Wprawdzie zdefiniowanie i modyfikacja są darmowe, ale odwołanie kosztuje już 5 zł. Z kolei w Idea Banku jest całkowicie za darmo. Wiele osób jednak w ogóle nie korzysta z polecenia zapłaty.

Kolejnym plusem na korzyść Konta Idealnego w Idea Banku są 2 darmowe przelewy natychmiastowe Elixir Express w miesiącu. Tego nie ma w innych bankach. Też nie jest to może typ przelewu często stosowany, ale czasem może się przydać jak będzie nam bardzo zależeć na czasie.

Z kolei w przypadku przelewów zagranicznych w Nest Bank mamy wszystkie przelewy SEPA za darmo (to są przelewy europejskie w Euro). Z kolei w Idea Banku są tylko 2 darmowe w miesiącu. Jednak też nie jest to raczej bardzo istotny czynnik. pozostałe typy przelewów zagranicznych są już niestety płatne w obu bankach tak samo jak we wszystkich innych. Podobnie rzecz ma się z wypłatami z bankomatów za granicą, czy opłatą za przewalutowanie pobieraną przy zmianie waluty podczas przelewów Zarówno w Nest Banku jak i Idea Banku w przypadku konta Idealnego.

nest-bank

konto-idealne-idea-bank

Źródła:
Konto Idealne opinie… Idea Bank
Nest opinie… http://antyhaczyk.blogspot.com/

Podsumowanie
Można powiedzieć, że oba te konta są bardzo dobre i darmowe bez warunków. Idea Bank jest jednak bankiem bardziej nowoczesnym niż Nest Bank. Posiada wiele innowacyjnych usług jak np. mobilny wpłatomat, który dojeżdża do klienta na zamówienie (za darmo, chyba że go zamówimy i nie skorzystamy – to wtedy jest opłata karna). Także jak ktoś lubi zaawansowane technologicznie banki z szerokim zakresem usług, to lepszym wyborem dla niego będzie konto Idealne w Idea Bank. Natomiast jeśli ktoś preferuje prosty system łatwy obsłudze i proste rozwiązania, to prawdopodobnie bardziej przypadnie mu do gustu konto w Nest Banku.

Przy okazji warto też wspomnieć, że Idea Bank ma obecnie najlepiej oprocentowane lokaty na rynku. W Nest też są w miarę dobre lokaty, ale nie tak atrakcyjne jak w Idei.

You May Also Like

1 Comment

  1. Jeszcze jest teraz konto Optymalne w BGŻ Paribas, może się mu również zechcecie bliżej przyjrzeć? Byłbym wdzięczny za analizę. Podobno też darmowe bez warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *