Kredyt sposobem na własny samochód używany

Kredyty samochodowe na stałe już zagościły w repertuarze bankowych ofert. Ponieważ Polacy kupują coraz więcej samochodów, rośnie zainteresowanie tym właśnie sposobem pozyskania gotówki niezbędnej na ten cel. Dzięki kredytom można sfinansować kupno zarówno nowego, jak i używanego samochodu, przy czym zasada obowiązuje w tym zakresie taka, że im starsze auto, tym mniej entuzjastyczne podejście banków do tematu.

Im więcej lat liczy sobie samochód, tym gorsze stanowi zabezpieczenie zobowiązania – stąd właśnie limity, jeśli chodzi o wiek pojazdu. Obecnie nie ma większych przeszkód, aby otrzymać kredyt na używany samochód (Carmarket24.pl) sprowadzony z zagranicy (chociaż w tym przypadku więcej jest formalności do załatwienia). Za pieniądze uzyskane z tytułu kredytu samochodowego można nabyć nie tylko auto osobowe, ale także ciężarowe, naczepy rolnicze oraz jednoślady (motocykl, skuter, motorower) etc. Stosowną umowę kupna-sprzedaży zawrzeć można nie tylko z osobą prywatną, ale i w komisie bądź też w salonie samochodowym.

Gdy bank nie wywiązuje się z umowy

Kredyt samochodowy to umowa wiążąca nas z bankiem na kilka lat. W społecznej świadomości przyjęło się, że bank ma do powiedzenia więcej niż klient oraz że we wszelakich umowach jest zdecydowanie stroną dominującą. Takie podejście wynika z faktu, że ludzie najczęściej nie są świadomi praw, które im przysługują – stąd też przekonanie, że w konfrontacji z bankiem nie mają żadnych szans i znajdują się na z góry straconej pozycji. Tymczasem nie jest to wcale prawdą. Pamiętać trzeba przede wszystkim, że nie tylko klient może nie wywiązać się z umowy – bank tak samo. Co wówczas może zrobić osoba spłacająca kredyt samochodowy (lub jakikolwiek inny)? W pierwszej kolejności ma prawo zwrócić się o pomoc do rzecznika praw konsumentów – takowy działa w każdym powiecie. Poza tym istnieją różne organizacje, gdzie można zgłosić problem – jak chociażby Federacja Konsumentów czy arbitrzy bankowi działający przy Związku Banków Polskich. W rzeczywistości banki nie są wcale takie bezkarne, jak mogłoby się wydawać.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać dobry kredyt samochodowy dla swojej firmy?

Każdy przedsiębiorca z pewnością nie jeden raz stał przed dylematem czy kupić samochód firmowy biorąca na niego kredyt samochodowy czy...

Zamknij